• Krzysztof Kasperek

Gra w znaczki - Montessori DIY

Maria Montessori opracowała zestaw specjalnych materiałów i pomocy rozwojowych, służących odkrywaniu przez dziecko świata, metodą od konkretu do abstrakcji. Podczas wieloletnich obserwacji, dostrzegła, że dziecko musi samodzielnie, empirycznie doświadczać rzeczywistości, wtedy lepiej rozumie i zapamiętuje fakty. Materiał ten jest kontynuacją pojęć, jakich dziecko nauczyło się w przedszkolu, między innymi przez pracę z bankiem. Wiek wczesnoszkolny to właśnie moment powolnego przejścia do abstrakcji.

Metoda Montessori DIY w domu - Gra w znaczki
Metoda Montessori DIY w domu - Gra w znaczki

Wiek: 6-7 lat


  • małe kolorowe płytki lub „znaczki”: zielone jedności - Gotowy arkuszu do wydruku znajdziesz pod tym linkiem - https://bit.ly/3auKvZc

  • niebieskie dziesiątki, czerwone setki, zielone tysiące,

  • pionki: 1 duży zielony, po 9 czerwonych, niebieskich i zielonych - możesz zrobić z kartonu

  • kilka plastikowych kręgów czerwonych, zielonych i niebieskich, papier w kratkę, ołówek i linijka - możesz je wyciąć z papieru

  • papier w kratkęi kredki: zielona, niebieska i czerwona


Prezentacja:


1. Na kartce dziecka napisz dwa składniki sumy, które nie będą wymagały wymiany z niższej kategorii na wyższą.

2. Zwróć uwagę, że zastosowanie znaku plus oznacza, że jest to dodawanie. 3. Dziecko układa pierwszy składnik sumy ze znaczków. Umieść znaczki na stole pojedynczo, zaczynając od tysięcy.

3. Ułóż znaczki w równych podwójnych kolumnach pod każdą z kategorii w pudełku ze znaczkami.

4. Połóż linijkę pod pierwszym składnikiem sumy i poproś dziecko o rozłożenie drugiego składnika sumy. Wyjmij linijkę.

5. Przypomnij dziecku o procesie koniecznym do uzyskania odpowiedzi – połącz kategorie i przelicz, zaczynając od jednostek.

6. Aby połączyć kategorie, przesuń znaczki w górę do górnej części stołu, tak aby tworzyły podwójną kolumnę w każdej kategorii.

7. Policz znaczki, używając nazwy kategorii. Licząc każdy ze znaczków, przesuwaj go do siebie.

8. Dziecko zapisuje odpowiedź na miejscu jednostek – pod linią równości.

9. Poproś dziecko, aby powtórzyło czynność z pozostałymi kategoriami – dziesiątkami, setkami i tysiącami. Omów zadanie z dzieckiem.

Metoda Montessori DIY w domu - Gra w znaczki
Metoda Montessori DIY w domu - Gra w znaczki

Dodawanie z przekraczaniem progu dziesiętnego Proces wygląda analogicznie jak w dodawaniu bez przekraczania progu, z jednym wyjątkiem – wymiany kategorii. Tym razem konieczna będzie wymiana znaczków niższej kategorii na kategorię wyższą.


Na znaczkach można wykonać również odejmowanie, mnożenie lub dzielenie. Jeżeli będziecie zainteresowani, pojawią się w następnych postach. W wersji online grę w znaczki znajdziesz dostępną pod tym linkiem: https://montessori.tools/

475 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie