• Krzysztof Kasperek

List od dziecka - Janusz Korczak

Aktualizacja: 23 kwi 2020

Zbliżają się święta i okres nowego roku. Z tej okazji chciałbym, żebyście przeczytali pewien list.


Czy wiesz, co twoje dziecko chce Ci powiedzieć w święta? - Krzysztof Kasperek Janusz Korczak
List od dziecka - Janusz Korczak

Kochani Rodzice!


Piszę do Was ten list, ponieważ, wierze, że okres świat jest czasem magicznym dla nas wszystkich. Mówi się, że „ryby i dzieci głosu nie mają”, ale właśnie w Wigilię przyjęło się, że zwierzęta mówią ludzkim głosem i ja jako dziecko również czuje, że to jest odpowiedni moment, żebyście usłyszeli mój głos. Nie mam w zwyczaju się skarżyć, bo bardzo was kocham, lecz chcę prosić, byście zrozumieli moje potrzeby i myśli. Staram się zrozumieć Wasze nakazy, zakazy - jest ich bez liku. Waszą troskę i to, że ciągle muszę wam coś udowadniać – kolejnymi ocenami, punktami na zawodach i pochwałą od Pani nauczycielki. Pytanie do Was? Dlaczego jest tego, aż tyle? Po co to wszystko jest? Dlaczego ciągle muszę coś wam pokazywać i za czymś gonić? Dla mojego dobra, powiecie.. dlatego bym wyrósł na przyzwoitego człowieka! Ale może ja już nim jestem od urodzenia. Tak mnie Bóg stworzył, dał mi naturę, charakter, talenty. Może jestem warty kochania po prostu z racji tego, ze się urodziłem i chce to słyszeć jak najczęściej?

Zatem po pierwsze chcę uświadomić Wam, jak bardzo ważna jest miłość i wszystko, co niżej znajdziecie, opiera się tylko o nią. Proszę Was, otwórzcie swoje serca i duszę przez te święta i na nadchodzący rok. Popatrzcie w głąb siebie i starajcie się zrozumieć nas dzieci, nie zapominajcie o nas w dzisiejszych szalonych czasach! Mamo, tato...


 1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

 2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.

 3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

 4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.

 5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

 6. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

 7. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga!

 8. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.

 9. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.

 10. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

 11. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

 12. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

 13. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.

 14. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

 15. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

 16. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.

 17. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.

 18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

 19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.

 20. Nie bój się miłości. Nigdy.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę życzyć Ci, żebyś zawsze pamiętał o tym przesłaniu i nigdy nie bał się miłości. Niech nadchodzące Święta będą dla Ciebie niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzę Ci, aby odbyły się w spokoju, radości i wśród rodziny przyjaciół oraz wszystkich bliskich dla Ciebie, dając radość i odpoczynek, oraz nadzieję na Nowy Rok! Trzymaj się ciepło!

Wesołych Świąt!


Krzysztof Kasperek


Artykuł napisany w oparciu o tekst „Prośba dziecka” inspirowany publikacjami Janusza Korczaka.

Zdjęcia ze zbiorów: Unsplash.com

58 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie