O mnie

Ten blog powstał z miłości do dzieci i natury. Z myślą o rodzicach, którzy chcą dla swoich dzieci powrotu do dzieciństwa pełnego przyrody i zachwytów nad światem. Jeśli pomożemy dzieciom pokochać naturę, będą się o nią troszczyły, bo każdy dba o to, co kocha.

Zakochaj się w harcerstwie

Od pięciu lat jestem liderem grupy dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat w największej organizacji pozarządowej w kraju, czyli w Związku Harcerstwa Polskiego. Rok temu zrealizowałem niesamowity projekt edukacyjny obozu na Islandię "Wyprawa do Krainy Lodu i Ognia", dotyczący edukacji globalnej
i ochrony środowiska.

Brałem udział w projekcie szkoleniowo-edukacyjnym "Dreamcraft", organizując z niesamowitymi ludźmi z całej Polski wyprawę na Kubę. Zorganizowaliśmy w miejscowości Minas de Matahambre akcje wolontariacką dla dzieci ulicy.

Zajmuje się wspieraniem, koordynacją pracy, rozwojem i motywacją kadry wychowawczej ZHP. Jako lider grupy młodzieżowej NGO odpowiadam za współprace ze środowiskiem lokalnym oraz szkołami podstawowymi. Przez rok organizowałem w ramach stałego wolontariatu razem z młodzieżą
z Katowic zajęcia animacyjne dla dzieci z Domu Dziecka "Zakątek" oraz wspierałem działania hospicyjne.  Posiadam kwalifikacje do prowadzenia placówek letniego i zimowego wypoczynku dzieci. Mam na swoim koncie organizację trzech obozów letnich w Polsce

w tym dwóch za granicą.

Edukacja regionalna na Śląsku

Jestem współautorem działań w zakresie edukacji regionalnej, prowadzę Harcerskie Muzeum Etnograficzne
w Katowicach. Muzeum aktualnie realizuję "Inicjatywę lokalną" miasta Katowice w ramach strategi rozwoju miasta "Katowice 2030". Tworzymy innowacyjne warsztaty etnograficzne dla dzieci z południowych dzielnic Katowic. W naszej ofercie mamy zarówno organizację żywych lekcji historii, tematycznych gier w muzeum, jak i warsztatów z rzemiosła, rękodzieła, czy kultury ludowej. Ze względu na tradycję muzeum oferta dedykowana jest głównie dla dzieci i młodzieży. Prowadzimy również oprowadzanie dla dorosłych. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, lub szukasz kogoś kto pomoże zrealizować Ci Twój pomysł na warsztaty z polskiego folkloru – skontaktuj się z nami. 

Przedszkole Montessori
Oxford Pre School

Przez 4 miesiące byłem asystentem nauczyciela w dwujęzycznym przedszkolu Montessori wprowadzając do jego programu raz w tygodniu "leśny czwartek", w ramach którego, wyruszaliśmy na edukacyjne wyprawy do lasu. Poznałem podstawy korzystania z pomocy rozwojowych i nauczyłem się rozpoznawać fazy wrażliwe. Wiem jak ważna jest cisza w edukacji. W ramach mojej pracy wziąłem również udział w Kursie Montessori poprowadzonym przez trenerkę z Polskiego Instytutu Montessori.

"Dziecko, które naprawdę pokochało swoje otoczenie i wszystkie żyjące stworzenia, które, odkryło radość i entuzjazm w pracy, daje nam powód, by mieć nadzieję… Nadzieję na pokój w przyszłości." - Maria Montessori

Leśna szkoła "Bukowy Dom"

Praktycznie doświadczenie pedagogiczne zdobyłem w "Bukowym Domu", czyli w naturalnym przedszkolu i szkole wspierając indywidualnie rozwój każdego ucznia oraz organizując warsztaty wychowawcze dla rodziców. Nauczyłem się zupełnie nowego podejścia do edukacji oraz poznałem, czym jest dbanie o naturalny i zrównoważony rozwój każdego dziecka. Posiadam certyfikat ukończenia kursu członków trenerskich zespołów NGO. Brałem udział w szkoleniu z "Porozumienia bez Przemocy" oraz "Wychowania bez porażek" Thomasa Gordona. 

Co robię prywatnie?

Ciągle się rozwijam, jestem studentem studiów magisterskich na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Prywatnie 

pasjonuje się alternatywnymi formami edukacji. Jestem zwolennikiem edukacji demokratycznej, unschoolingu, pedagogiki Marii Montessori oraz leśnych przedszkoli. Ukończyłem również studia licencjackie na kierunku współczesne stosunki międzynarodowe, a w międzyczasie uzyskałem tytuł technika realizacji dźwięku :) Kocham muzykę, gram na gitarze, komponuje, aranżuje i produkuje utwory. Uwielbiam podróże w najróżniejsze miejsca na świecie, najchętniej na wschód :) Interesuje się również psychologią i neuroedukacją.

Dlaczego leśne przedszkola?

"Jeśli pomożesz dzieciom pokochać naturę, będą się o nią troszczyły, bo każdy dba o to, co kocha"

Moim marzeniem jest stworzenie pierwszego w Katowicach przedszkola bez ścian i sufitów, w którym dzieci spędzają czas niemal wyłącznie na zewnątrz, gdzie dorośli opiekunowie nie nadzorują, a towarzyszą, gdzie nie ma tradycyjnych zabawek, a dzieci bawią się tym, co znajdą i co same zbudują. Natura dla dzieci stanowi najwspanialszy plac zabaw, oferując olbrzymią różnorodność form, zapachów, faktur, wszelkich żywych stworzeń i obfitość roślin. Przyroda stwarza niezliczone możliwości podejmowania ryzyka, wzbogaca dziecięcą wiedzę i zachwyca, daje wolność przebywania w świecie innym od świata dorosłych. Życie w lesie, bieganie po łące, kąpiele w jeziorze, pływanie kajakiem po rzecze, wędrówki pośród pięknych krajobrazów to dla każdego normalnie rozwijającego się dziecka atrakcję z „najwyższej półki”. Dlaczego? Bo tego nie zazna w mieście.

Dziękuje Ci!

Każdego dnia daje z siebie wszystko, aby zapewnić Ci wsparcie w najważnieszym zadaniu wobec, które stoisz - wychowaniu szczęsliwych i samodzielnych dzieci.

Bądź na bieżaco z treściami, jakie tworzę i wszystkimi aktualnościami. Obserwuj mnie na mediach społecznościowych, na: Instagramie, LinkedIn i oczywiście na Facebooku jako Krzysztof Kasperek

Bardzo Ci dziękuje

Trzymaj się ciepło :)

  • Czarny Facebook Ikona
  • Czarny Instagram Ikona
  • Czarny Pinterest Ikona
  • Czarny LinkedIn Icon