Krzysztof Kasperek Blog.jpg

Jak odkryć sekret dzieciństwa?

Ten blog powstał z miłości do dzieci i edukacji. Z myślą o rodzicach, którzy chcą dla swoich dzieci powrotu do dzieciństwa pełnego ciekawości i zachwytów nad światem. 

Już jako nastolatek powiedziałem sobie, że nie będę kolejnym sfrustrowanym pracownikiem, który odlicza dni do weekendu.

Będąc jeszcze w liceum, prowadziłem już pierwszą drużynę harcerską i angażowałem się w różnych projektach wolontariackich.

Po prostu umiałem wiedziałem, że tylko swoją energią i pasją jestem w stanie kreować swoją przyszłość.  Wtedy też zrozumiałem jedną rzecz:

Pencil_edited.png

 Młodzi ludzie spędzają swoje lata słuchając słów, a słuchanie nie czyni człowieka.

Wiem, że Twoje dziecko posiada potencjał znacznie większy, niż możemy sobie wyobrazić. Wiem, że możesz zapewnić swojemu dziecku pełne wsparcie w jego rozwoju. Wiem też niestety, że szkoła w obecnej formie mu w tym nie pomoże, w taki sposób, jak jest to możliwe.

 

Uwierzcie mi, szkoła może wyglądać inaczej i przyszłość edukacji została wynaleziona już w 1906 roku.

_DSC0302_optimized_edited.jpg
Pencil_edited.png

"Naucz mnie robić to samodzielnie" - Maria Montessori

children-playing-with-pink-tower-montess

Jestem pedagogiem opiekuńczo-wychowawczym i nauczycielem wczesnoszkolnym. Na co dzień pracuję w dwujęzycznej szkole podstawowej "English Montessori School" z moją ukochaną klasą 1-3. Przez 4 miesiące byłem również asystentem nauczyciela w dwujęzycznym przedszkolu Montessori.

Wierzę w stały rozwój, a pedagogika bez reszty mnie fascynuje od lat, dlatego poszerzam swoją wiedzę na licznych kursach i szkoleniach. Czytam ogromne ilości książek i śledzę najnowsze badania z zakresu psychologii i neuronauk. Dzięki temu zawsze mogę przekazywać Ci najbardziej aktualne, wartościowe oraz skuteczne informacje. A przynajmniej bardzo się staram.

Pencil_edited.png

Sprawności na całe życie zdobyłem w harcerstwie. Dołącz do przygody!

Od sześciu lat jestem liderem grupy dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat w największej organizacji pozarządowej w kraju, czyli w Związku Harcerstwa Polskiego. Rok temu zrealizowałem niesamowity projekt edukacyjny obozu w Gruzji "Gamardżoba Gruzja", a dwa lata temu na Islandię "Wyprawa do Krainy Lodu i Ognia", dotyczący edukacji globalnej i ochrony środowiska, za co zostałem wyróżniony w ogólnopolskim plebiscycie "Niezwyczajni" oraz zdobyłem nagrodę rektora Uniwersytet Śląskiego za działalność społeczną.

Brałem również udział w projekcie szkoleniowo-edukacyjnym "Dreamcraft", organizując z niesamowitymi ludźmi z całej Polski wyprawę na Kubę. Zorganizowaliśmy w miejscowości Minas de Matahambre akcje wolontariacką dla dzieci ulicy.

Harcerstwo.jpg
Pencil_edited.png

Gdybym miała wymienić jedną decyzję życiową, która najbardziej wpłynęła na mój rozwój zawodowy i osobisty, byłoby to dołączenie do ZHP.

Sukienki tancerzy ludowych

Jestem współautorem działań w zakresie edukacji regionalnej, prowadzę Harcerskie Muzeum Etnograficzne w Katowicach. Muzeum dwa lata z rzędu realizowało "Inicjatywę lokalną" miasta Katowice w ramach strategi rozwoju miasta "Katowice 2030". Tworzymy innowacyjne warsztaty etnograficzne dla dzieci z południowych dzielnic Katowic. W naszej ofercie mamy zarówno organizację żywych lekcji historii, tematycznych gier w muzeum, jak i warsztatów z rzemiosła, rękodzieła, czy kultury ludowej. Ze względu na tradycję muzeum oferta dedykowana jest głównie dla dzieci i młodzieży. Prowadzimy również oprowadzanie dla dorosłych. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, lub szukasz kogoś kto pomoże zrealizować Ci Twój pomysł na warsztaty z polskiego folkloru – skontaktuj się z nami.

Pencil_edited.png

Co jest dla mnie ważne

Czyli jak wydobywać to co ukryte?

slide_02_optimized.jpg
girlcoloringsmalltable_optimized.jpg
Metoda Montessori Rodzicielstwo Edukacja

W wolnych chwilach

Ciągle się rozwijam. Prywatnie  pasjonuje się alternatywnymi formami edukacji. Jestem zwolennikiem edukacji demokratycznej, pedagogiki Marii Montessori oraz leśnych przedszkoli. Ukończyłem również studia licencjackie na kierunku współczesne stosunki międzynarodowe, a w międzyczasie uzyskałem tytuł technika realizacji dźwięku :) Kocham muzykę, gram na gitarze, komponuje, aranżuje i produkuje utwory. Uwielbiam podróże w najróżniejsze miejsca na świecie, najchętniej na wschód :) Interesuje się również edukacją globalną, psychologią i neuroedukacją.

Szacunek do dziecka

Każdy człowiek od dnia narodzin ma prawo do bycia sobą: kimś o określonym temperamencie, talentach, niedostatkach. Ma prawo rozwijać się we własnym tempie i iść własną drogą. Nie musi spełniać niczyich ambicji. Tak bardzo chcemy, by nasze dzieci były najwspanialsze, że czasem zupełnie niepotrzebnie je poganiamy: za szybko uczymy siadać, chodzić, denerwujemy się, gdy później niż rówieśnicy zaczynają mówić albo gorzej rysują. Biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości dziecka

Metoda Montessori

To właśnie ona uczy nas, że naszą rolą jako rodzica (także nauczyciela)  jest obserwowanie dziecka. Celem jest coraz rzadsza interwencja w miarę rozwoju dziecka. Jako dorośli przewodnicy – nauczyciele, rodzice – mamy zadbać o  stworzenie atmosfery spokoju, bezpieczeństwa, porządku i radości.

 

Samoświadomość

Dzięki refleksji, nad doświadczeniami z przeszłości, jesteśmy w stanie zrozumieć własne życie. Co dobrego może z tego wynikać, skoro i tak nie jesteśmy w stanie odwrócić biegu wydarzeń? Pogłębianie samo rozumienia przemienia nas, pozwala lepiej zrozumieć innych, umożliwia podejmowanie świadomych działań, a także otwiera umysł na nowe doświadczenia. Większość z nas popełnia jakieś błędy i mamy do tego prawo, jeżeli wyciągamy z nich lekcję. O tym też pisze Thomas Gordon w „Wychowaniu bez porażek”, w końcu nikt nas nie przygotowuje do świadomego rodzicielstwa. Ważne, żebyśmy byli świadomi swoich potknięć, znali ich konsekwencje i wiedzieli jak odpowiednio im przeciwdziałać.

Image by chuttersnap
Metoda Montessori w domu.jpg

Dziękuję Ci!

Każdego dnia daje z siebie wszystko, aby zapewnić Ci wsparcie w najważnieszym zadaniu wobec, którego stoisz - wychowaniu szczęśliwych i samodzielnych dzieci.

Bądź na bieżąco z treściami, jakie tworzę i wszystkimi aktualnościami. Obserwuj mnie na mediach społecznościowych, na: Instagramie, LinkedIn i oczywiście na Facebooku jako Krzysztof Kasperek

Bardzo Ci dziękuje

Trzymaj się ciepło :)

signature.png